internet otizmi 2

Şaka bir yana haklı olduğunuz yanlar var .Ben hiç bir zaman bir annenin duyarlığını dışlamadım sizi rahatsız eden şeyleri anlıyorum.Bunu önce çok iade edememiştiniz . Çevremde öğrencilerimin kardeşleri var  altı aylık altıbuçuk aylık çocuklarla iletişimim var.Ve emin olun ben sizden çok daha şüpheciyim .güz dışında çok sorun görmedim, emekleme için hazır mı dönmeleri nasıl,boyunun tutması nasıl  erişemediği oyuncaklara uzanır mı ,kol desteği ile göğsünü kaldırabilir mi  kendi başına beş  saniye oturabilir mi, diş çıkarma durumu nasıl belirti var mı? diye sormuyorum çünkü Donme surunme hareketlenme erken basladi su an emekleme calismasi yapiyor.cok hareketli.kucaga alinmaya bi tepkisi yok ama kucaktaysa hareket etmeli yoksa durmazbirinci mektubunuzda madde 9  da şöyle demişsiniz 

Donme surunme hareketlenme erken basladi su an emekleme calismasi yapiyor.cok hareketli.kucaga alinmaya bi tepkisi yok ama kucaktaysa hareket etmeli yoksa durmaz demişsiniz bu nörolojik bir öncülüğü gösteriyor yani çocuğunuz kaba devinsel gelişimi sağlıklı birçocuk 
 
buarada tekrar sizin maddeleri test edelim  
1 göz temasında türkü söylerseniz ilgileniyor tıkırtı sesine dönüyor insan sesine dönüyor . Birinci mektuptaki tanımınız  da şu ;
"Goz temasi herkese gore normal olsada bana gore kisitli ve yakin goz temasi pek hoslanmiyor emerken bakmaz.bu yaşında bir davranış ve yapıyor Ben de eli işte gözü oynaşda mı olsun tabii ki meminize bakacak demişim .Ne diyebilirim ?
 
Dil gelisimimden kastim normal bebek dili agu bugu ve babildama 6.5 aylik babildama donemine gircek olmasina ragmen henuz cok sessiz.sadece aa oo gibi sesleri cok nadir cikarir. Bu sesleri de bizim yani insanlarin dikkatini cekmek yada iletisim kurmak amaclida kullanmaz.
Zaten bizim dikkatimizi cekmek yada iletisim kurmaya calismak gibi bir cabasida hic olmadi.
Diyorsunuz ama sizin de de leri da yarı ayırma gibi bir çabınız da yok . Olacak mı diyelim :) devam edelim ,daha önce de 
"Dil gelisimi asamalari problemli.su an 6.5 aylik ama henuz dudak sesleri yok cikardigi sesler anlamsiz.Ciglik atma yok"..Demişsiniz  Ben de normal bulmuşum ve niye çığlık atsın ki demişim.Ayrıca allahaşkına biraz daha bakın internete dudak hareketleri yok anlamsız ses çıkarıyor diyorsunuz böyle olması gerek zaten 
 
birkez daha yinelersek 
 
Ses düzeyi yine çok kötü değil sesler çıkıyor .
Sizinki niye insanların dikkatini çekmek istesin ki ergenlik çağına mı geldi. 
İletişim kurmak amaçlı bir çocuk değil diyorsunuz iletişimi siz kuracaksınız .
İnsanlar sosyalleşmeyi öğrenirler  bizler kurt ya da köpek değiliz. Kurtlar ve köpekler tarafından yetiştirilmiş çocuklar eğitim tarihinde vardır ve benim dediğimi doğrular.bu arada yine araya bu konuda bir bilgi atalım
Dünyada özel eğitimin tarihçesi Itard ve Victor'un öyküsüyle 
başlar.Fransa'nın güneyindeki Averon ormanlarında çiftçiler tarafından 
ölmek üzere olan küçük bir çocuk bulunur.Çocuğu bulan çiftçiler 
Paris'te işitmeyen çocukların tedavisinde uzmanlaşmış bir doktorun 
adını duyarlar ve çocuğu götürürler.Çocuğu şu anda özel eğitimin 
babası sayılan Jean-Marc-Gaspard-Itard adlı hekim alır.Itard çocuğa 
Victor adını verir.Ona Averon'un vahşi çocuğu der.Victor çevresel 
yoksunluk sonucu zeka geriliği olan bir çocuktur.Pek çok kişi bu çocuk 
için umutsuzdur.Fakat Itard eğitimin gücüne inanır,çocuklara ailelerin 
öğrettiği ,okulda öğretilen her şeyi öğretmeyi hedefler.Victor'a 
özenle seçilmiş birkaç sözcükle konuşmayı,doğru yürümeyi,tabaktan 
çatal kaşık vs. kullanarak yemeyi ve diğer insanlarla etkileşime 
girmeyi öğretir.Itard,Victor ile olan deneyimlerini ,uyguladığı 
teknikleri ve felsefesini ayrıntılı olarak raporlaştırır.Bu 
tekniklerin pek çoğu modern özel eğitimde halen kullanılan 
tekniklerdir.Itard,Victor'la yaptığı çalışmalarda beş amacı 
gerçekleştirir. 
1.Onun sosyal yaşamla ilgilenmesi 
2.Sinirsel duyarlılığını uyarma 
3.Düşünce çevresini genişletme 
4.Konuşmaya yöneltme 
5.basit zihinsel faaliyetleri için alıştırma yapma 
Bu süreçte Victor,pek çok temel yaşam becerisini öğrenir;fakat hiçbir 
zaman normal olamaz.Birkaç sözcüğün dışındasözel dil becerilerini 
geliştiremez,sosyal olarak kabul edilebilir davranış biçimlerinin 
tümünü öğrenemez.Itard kendisini başarısız bulur,büyük olasılıkla 
amaçları gerçekçi değildir.Victor,Itard'ın yaşamından çıkar ve bir 
bakım evinde yaşamını sürdürür. 
Kaynak:Itard ve Victor(Smith,2004,s.10)
 İletişim ve sosyalleşme öğrenilir. Sizin dikkitiniz çekmek için niye çaba harcasin ki  hiç ilgilenmezsseniz streo tipiler başlar .Sonuçta bu sizin kurcağınız bir ilişki biçimi ve çabayı siz sarfedeceksiniz ayrıca bebeginizden söz ediş biçiminiz ayrıldığınız eşiniz gibi :)
 
3- Gaz ve uyku durumu da internet araştırmanızla sonuca bağlanmış allerjik olması sizi rahatlatmamış. Rahatlamayın  bu konuda zaten, gaz sorunları uyum güçlükleri nörolojik geriliklere de işaret eder uyku sorunları da yine önemli işaretçidir ama uyku sorununun biçimini bilmiyorum. gaz için sizin ve bebeğinizin  nasıl beslendiğinizi çocuğun burnunun tıkalı olup olmadığnı .kulakburun boğaz muayenesi sonuçlarını bilmiyorum. Çocuk ağzından nefes alırsa   sürekli gaz sorunu da olur. Çocuğunu  "zihin engelli salyası akıyor diye getiren hekim arkadaşlar bile oldu   ama KBB muayenesi yaptırıp geniz etine nefes almasına baktırmamışlardı  her nedense   .
KBB muayenesi oldu mu nasıl? . 
4- sevilmekten hoşlaniyor evet sorun fazla minciklanma durumunda bile rahatsiz olmamasi.Yazilarinizda hipolar sarilmaktan hoşlanir derseniz hep.Onun icin belirtmistim. Ayrica Cevabiniza istinaden bazen kendini ozellikle  kol ve bacaklarini sertlestirdigi durumlar oluyor. Bu bir sorun mu bilmiyorum?..Diyorsunuz   Kol ve bacak kaslarının tonu sertse zaten  hipo değilmiş hipermiş. Genelde bu sert yapı kolların birbirinekavuşturulması sırasında sertlik var sa kollarını kaldırdığında ağzını açıyorsa sertlik var demektir,hiperaktiviteye de işaret eder kastonusunun bu kadar gergin olması  çok da kötü değil. çünkü gelişimi geriletmemiş. bebe yağı ile masajlar bebek jimnastikleri yapmanızda yarar var ileri ki yaşlarda da bebek arabası yerine hareketi tercih etmek sizin için yararlı olacaktır.
 
5-Bana duskunlugu hic yok emmeyi birakirsa beni hic aramayacagini dusunuyorum.Kucaktayken sarilmaz,gorunce heyecanlanmaz..Demişsiniz ikinci mektupta  Birinci mektubunuzda da da bunu "Herkese göre yine normal olsada bence aramizda kurulmasi gereken bag zayif ve bana duskunlugu meme istegi ile ilgili" biçiminde açıklamışsınız Bence de  aranızda kurulması gereken bağ sizin tarafınızda çok zayıf . Çocuğu heredeyse red etmişsiniz.Siz ondan ne bekliyorsunuz ,,memeniz niye bu kadar kıymetli allahaşkına ,"Allah razı olsun anne, sen ne kutsal bir kadınsın bana verdiğin memeler sütler için allah seni cennet mekan eylesin mi demeli. 
Evet size düşkünlüğü meme isteği ile ilgili...  ne var bunda ?.Çok mu çıkarcı bizim bebek . :) . 
 
Ayrıca .Niye size düşkün olsun ki :) Anladığım kadarıyla çok da sıcak yaklaşmıyorsunuz ona , bebeklerin hisleri kuvvetlidir ayrıca sizi  görünce  heyecan gösterisi (tezahürat da )yapmayabilir. Emmeyi bırakınca sizi neden aramasın.Bu neyin korkusu  insan prematüre bir canlıdır bu nedenle bağımlılık süreci uzundur. Keşke prematüre bir canlı olmasaymışız  diyebiliriz. Yani . demek inek yavrusu gibi emmeyi bırakıp ihtiyacı bitip çayırda gezinse siz bir inek olarak bunalıma girip sütten kesilecektiniz. 
 
İnsanoğlu göbeği kesildikten sonra özgür bir canlıdır .Birçok anne çocuklarının bağımlılıklarını sürdürmek için önemli bir çaba gösterir Hatta son zamanlarda kimi annelerin çocuklarını hastane hastane dolaştırması daha çok görülür olduİşte tam bu  noktada bir sendromdan sözetmek gerekir diye düşünüyorum  aslında bu  Munchausen by proxy sendromudur birey aynı kazançları, fakat başkası hesabına sağlamak için başka birini hasta gösterir. Bu, genellikle çocukların kurbanı olduğu bir istismar türüdür.Konuyla pek ilgisi yok ama bilgi olsun.;
 
 
 
 

unchausen sendromu, insanların kendilerinde hastalık uydurdukları bir bozukluktur ve Munchausen by Proxy sendromu adını 18. yüzyıldan sonra Baron von Munchausen adında yüksek rütbeli bir Alman'dan almıştır. Baron von Munchausen anlattığı "tuhaf hikayeler"le tanınıyordu. Bu isim ilk kez kendi kendine üretilen hastalığı tanımlamak için 1951 yılında Dr. Richard Asher tarafından kullanılmıştır.

Munchausen by Proxy sendromu  çocuk istismarının en zararlı biçimlerinden biridir. Aynı zamanda hayret uyandırıcıdır., görünüşte belirgin şekilde ilgi gösteren fakat sürekli belirtiler uyduran anneler ya da korunmasız bir bebeği ya da çocuğunda gerçek hastalıklar oluşmasını teşvik eden anneleri de kapsar.

Munchausen by proxy sendromunun nasıl tedavi edileceğine dair bilgiler sınırlıdır. Bazı uzmanlar MBPS olan anneler hakkında şunları söylüyor: "hemen hemen tümünde, özellikle de stres altındayken, kendilerini garip hatta yıkıcı davranmaya iten kişilik bozuklukları vardır." Öyleyse, bu annelerin yoğun bir psikoterapiye alınması çok daha önemlidir. Çoğu durumda, anne davranışının tamamen farkındadır ama açıkça belirtmekte isteksizdir.

testleri değiştirerek, zehirleyerek, aç bırakarak, tiksindirerek ve enfeksiyona neden olarak yaratılabilir veya basitçe uydurulabilir.

Herhangi bir parasal kazanç için yapılmaz, sadece başkalarından özel ilgi görmek, övgü ve sempati kazanmak için yapılır.
 

Bu bir çeşit çocuk istismarıdır ve ceza gerektiren bir suç olarak kabul edilir. Genellikle çok daha yaygın olarak kadınlarda görülür.

Bu bir çeşit çocuk istismarıdır ve ceza gerektiren bir suç olarak kabul edilir. Genellikle çok daha yaygın olarak kadınlarda görülür.
 
Bu özelliklerde çok eğitimli bir velim olduğunu size söylemeliyim önce oğluna otizm teşhisi koydu çocuk tam tersi üstün zekalı harika bir çocuktu sonra allerji tistlirunie başladı çocuğunu allerjik olduğu teşhisiyle MR lara taşıdı. Çocuk önce beyninde tümörden daha sonra (Bu günlerde ilik kanseri teşihisi şüphesiyle ) hastanelere taşınıyor Evihde algı artırıcı bitkisel ilaçlar çeşitli vitaminler var Konuşsanız farmakolog sanabilirsiniz . Evlilik ilişkisinin bir felaket olduğunu söylemekede çok anlamsız olmayacaktır tabii ki
 
Tüm bunları hatırlatıcı bir bilgi olarak kaydediyorum.Gelelim bizim "Minciklanarak sevilmekten asiri keyif aliyor ve hic rahatsiz olmuyor.Duyusal bir problemle alakali oldugunu dusunuyorum. 
 
dediğiniz "duyarsız" "herkese karşı sevgi gösterisinde bulunan" ciddiyetsiz beboşa :)
 
 
 
 
 
  6- İlk mektubunuzda Yabanci kaygisi yok sadece bazi kisilere karsi gosterdigi tepkiler var.   Demişsiniz sonra da, daha da açarak, Herkesin kucagina gider yadirgamaz,ama yuzlerine bakmaz herkese guler,kim odadan ayrilirsa onun arkasindan aglar.Demişsiniz  .Bizim beboş altı buçuk aylık . Tanrı bebekleri bizlerin birbirini sevmesi için yarattı diye düşünürüm. Cennetten gelmelerinin kanıtlarıdır bunlar diye düşünür madam montessori siz de bu durumu sokak diliyle bir yalakalık ,olarak ele alıyorsunuz neredeyse .Dolayısıyla yabancılama meselesine bakışınız hatalı   çünkü söylediğim gibi yabancılama dediğiniz şeyin adı gelişim nörolojisinde  "sağlıklı tepki" dir (tanının ismine  katılmayabilirsiniz ) 
 
7Seslere karsi cok duyarli.bazi seslere asiri tepkiler veriyor,hapsirik oksuruk gibiDemişsiniz ilk mektuptabu durum  konuşma aşamalarında   Ses telleri veya onların motor sinirlerinin hastalığında görülür. Bazen histerik bir belirtidir. Bu son durumda hastanın öksürürken ses çıkarabildiği dikkati çeker. 
 
 subkortikal tipte bir afaziden söz ediyorsnuz adeta ...  
yani çocuğun altı buçuk aylık olduğunu söylemeseniz bir afoni tanımı yaptığınızı düşüneceğiz   
.Biraz durdurun kendinizi lütfen  o memenize bakan çocuk altı aylık bir bebek ve dil gelişiminin  başlarında Tamam kas tonusu biraz gergin olabilir ama koymadığınız bir tanı kalmadı. 
Bu kadar şüphelendiğinize göre bundan sonraki mektupta  doğum öncesi travmalar mı atlattınız ne oldu doğum sırasında mı bir sorun oldu sonra mı birşey oldu neden bunca şüphe diye sorası geliyor insanın. Ailede akıl hastalıkları mı var Neden bunca şüphe ?ve sonra ikinrci mektupta Ses konusunda kulaklari cok hassas en ufak tikirtiyi bile duyar ama bazen beni duymaz
 
diyorsunuz Bu tanım da  otizmde aynı bir belirteç . İştmedeki bir agnozi  işiksel ayrımlaştırma sorunu filan için çok erken ama siz bebeğe böyle yaklaştıkça birşeyler olacaktır kesin.
 
8-Birinci mektup şu Yine herkese gore normal olsada bana gore duyusal problemlerle alakali olarak herseyi ama herseyi agzina sokuyor  
 
  ( de da ayrımlarında çok fenasınız) neymiş bu duyusal problem , bebekle ilgilenmeyip bilgisayar başında kaygılarınıza yol bulmak mı ?Bebek altı aylık diyorum size, ağzına birşeyleri götürmesi çok doğal , çocuk psikolojisi derslerinin en önemli maddesidir. Ağzina sokmasinin cok doğal olduğunu biliyorum ama oğlumdaki aşiri bana gore. Yani hic incelemez yada oynamaz sadece ağzina goturur herseyi ama herseyi  Yani tüm bu bakış açınızdan sonra birşey diyemiyorm kendinizi alamıyorsunuz ,adeta çocuk sinirinize dokunuyor neredeyse .daha diş çıkaracak belki de çıkarıyor. Ağrısını sızısını  filan hissedebiliyor musunuz? Yanınızda büyükleriniz var mı. ?
 
9-Donme surunme hareketlenme erken basladi su an emekleme calismasi yapiyor.cok hareketli.kucaga alinmaya bi tepkisi yok ama kucaktaysa hareket etmeli yoksa durmaz-      Çocuk öylesine sağlıklı ki hareketli olunca da fırçanızdan kurtulamıyor çocuk yakında erecek  Çiğrem hanım  kanatlanıp uçsa melek yerine tavuk sanacaksınız  . İkinci mektubunuz şu Etrafinda  rengarenk ses cikaran oyuncaklar olsa bile eger bir kablo yada ip yada terlik gorduyse daima onlara gider.. Artık evde sinirlerimiz bozuldu:) Siz tanıyı koymuşsunuz dinlemeyin kimseyi Hemen bir rehabilitasyon merkezine gidin orada "uzman veliler"  sizi bir güzel bilgilendirirler.Diyatler öğrenirsiniz  cinci hocaların adreslerini öğrenirsiniz   harika bir camianız arkadaşlarınız olur sabah gider akşam gelirsiniz Özenmeyin böyle şeylere .Elbette sorunlar çıkabilir gelişim süreçlerinde honmal çocuklardan eğitim süreçlerinden ayrılmayın çocuğunuzun bakımlarını yaptırın duyusal muyusal diye kendinizi fizyotrapistlere özendireceğinize önce beden eğitimi ile normal yollardan gidin . 
 
10-birinci mektup; mimik, mimik taklidi veya  ses taklidi yok.  Siz homosapiens yani insanısınız değil mi sormadım ama maymun filan da olabilirsiniz altı ayda onlar yapabiliyor çünkü . Bu da otizm tanılarından biri :) İnternet vanavarı çiğdem hanım.
 
ikinci mektup ;Hareket ilgisi şoyle;eller,ayaklar,konusurken dudaklar, kipirdayan yapraklar, ucan kuşlar, yerdeki golgeler, dalgalanan bayrak, sisedeki su , bardakta ki cay buyulenmis gibi bakar.    
Niye bakıyor ya bu çocuk altı aylık olmuş  bayrak mayrak su .sünahi, gelene gidene gülücük.Koca adam olmuş ..... :) . Çiğdem hanım benim" yetişkinler imparatorluğu" diye bir kitabım var naçizane. İnternetten bulabilirsiniz  bakın bir ara Neyin kaygısı bu .Çocuk altı buçuk aylık...
 
11-Birinci mektup  Agladiginda sakinlestirilmesi zor bir bebek..... vb 
 
huzursuz bebek tanımlamasına girer mi sizce .. ve ikinci mektup .. tekrarlayan hareket dedigim eline birsey aldiginda ki aldigi sey ne olursa olsun onu yere surter surekli sanki araba surer gibi,elinde birsey olmadigindada avucunu bu sekilde ileri geri ayni sekilde yere surer.   
 
Altı aylık bebek aslında çok da küçük değildir ondan öyle söz ettiniz ki benim bile kalbim kırıldı .Ben bebekten değil emin olun sizin duyarsızlığınızdan şüphelendim ve bebeğin hayatı için endişe duyar hale geldim. Bu gidişle streo tipiler elbette artacaktır .Bebeklerde ağlamalar kısa sürelidir Gelişim norolojisinin temel kuirallarından biri bebek heyacanlarının ani ve kısa süreli olması yaşlandıkça da heyecanların yavaş gelişmesi ve uzun süreli olmasıdır. Ağlamaları size uzun geliyordur .Ama değildir. Öyle bir anlattınız ki çocuk ağır mental retarde ,ama heneketler önde, hiperaktif kasıntılı (spastik neredeyse. Bir yandan psikozlu ,dil gelişiminde afoni var .yok yok. Bu çocuğun kıyma gibi yetmesı lazım yatağında ama bayraklara bakmalar  hareketlenmeler gülücükler filan(onlar da deli gülücüğüdür kesin kendi kendine gülüyordur)
12-2.mimik veya ses taklidi dedigim hani bebekler agzinizi izler ve aynisini yapmaya calişir ya o yok. Yada dil cikarirsiniz oda cikarir falan oyle seyler yok. sadece bakar.Genel ifadesi de mimiksizdir heyecanlanmaz sasirmaz vb.
 
Kazıklamışlar sizi yaa nereden buldunuz o bebeği verin bana :)
 Sadece bakıyo bi de salak mimiksiz şey  soğuk herif ha ha ha  :)
 
 
    
 Son olarak   blogunuzda bir soruya verdiginiz cevapta avuc icleri acir mi?  yada alkis gibi hareketler yaptiginda agzini acarmi diye sormustunuz? ben alkis yaptirmaya calistigimda (ki kendi yapmaz) agzini acar mutlaka bilmem bi onemi var mi? 
Çiğdem hanım oolablir ağzını aççar açsa sorun açmasa sorun zaten.. Siz bana bakmayın ben size prof adresleri vereyim onlara gidin bi de rahabilitasyon merkezi  sen sağ ben salim .
............................................................................................................................................................................................................................................................................

sonuç ta  Çiğdem Hanım şöyle diyor

ani tam olarak ifade edebildim mi bilemiyorum ama son kez denemek  ve sormak istedim  ya hakliysam ve yolunda gotmeyen birseyler varsa ne yapmaliyim.Bu kadar erken mudahale yollari nelerdir veya var midir.ozel egitim  en erken ne zaman başlar..
Sanki birseyler yolunda degil gibi.Sanki beni hic anlamiyor, anlamayacak  ilgilenmiyor, ilgilenmeyecek gibi.Bizimle ve insanlarla iletisime gecmek istemiyor gibi gibi...
 
Internetten  bebek gelisim sureclerini takip ettikce daha cok endiseleniyorum zaten artik takip etmeyi biraktim bu yuzden. 
 
 Ayrica endiselerim ve kaygi durumum icin psikiyatriste gittigimi soyleyeyim.Evet gercekten annelik depresyonu diye bir sey var...
 
Evet  birincisi interneti bırakın beboşla ilgilenin, .ama böyle kurcalamadan severek KBB kontrollerini yaptırın masajlar yapın  sevin, bol bol banyo yaptırın , oyuncaklar alın,ninniler söyleyin Sizi anlamaz o sizin onu anlamanız gerekiyor yaşınız çok mi küçük , blmiyoruum çevrenizden destek isteyin aile halk sağlığı merkezlerine gidin .Bana haber edin bu arada gerçekten endişelendim eşinize de saygılar onun da işi zor :)
İlaçlarınızı alın 
Bana mutlaka haber edin .Bu arada siz tek değilsiniz sizin gibi çok insan var biraz da "kızım sana söylüyorum gelinim sen anla yaptıım"
 
Saygılar ve sevgilerimle
 sarp bengü 
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !